RUVZ Home Page
 
 

Regionálny úrad
verejného zdravotníctva
so sídlom v Banskej Bystrici
Cesta k nemocnici 1
975 56 Banská Bystrica
e-mail: ruvzbb@vzbb.sk

 
Tlačové správy Slovensky English

Pozor na zavádzajúce články týkajúce sa západonílskej horúčky

 

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici upozorňuje na nedávno publikované články v médiách týkajúce sa západonílskej horúčky. Podľa odborníkov tejto inštitúcie sa články snažia upútať svojim názvom, ktorý má tendenciu šíriť paniku. V názve uvádzajú, že ide o smrteľný vírus, ktorý ohrozuje turistov cestujúcich do Grécka.

„Západonílska horúčka je vírusové ochorenie prenášané komármi. Tak ako u nás kliešte prenášajú vírus kliešťovej encefalitídy, v spomínanom Grécku komáre prenášajú vírus západonílskej horúčky. V prípade oboch vírusov sa z dvoch tretín ochorenie vôbec neprejaví. Asi v 20 percentách prípadoch má ochorenie príznaky podobnými chrípke (teplota, bolesti hlavy, únava...). Áno, vírus môže mať fatálne následky, ale to len u menej ako 1% prípadov, ktoré sa týkajú najmä rizikových skupín (vyšší vek nad 50 rokov, oslabená imunita, pridružené ochorenia). V daných prípadoch sa ochorenie prejaví ako zápal mozgu – encefalitída či meningitída,“ objasňuje okolnosti ochorenia MUDr. Jana Kerlik z odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ.

Západonílska horúčka sa vyskytuje celosvetovo. V Európe bolo najviac prípadov hlásených minulý rok v Grécku, Taliansku, Srbsku, Rumunsku, Maďarsku. Prípady boli hlásené aj v susednom Rakúsku a Českej republike. Na Slovensku bol vírus západonílskej horúčky zachytený u komárov, vtákov a koní. Je predpoklad, že vírus infikoval aj ľudí, ochorenie sa však na Slovensku zatiaľ nediagnostikuje. Podľa Európskeho centra pre kontrolu ochorení neboli v Európe tento rok ešte hlásené žiadne prípady.

V prípade ochorenia neexistuje špecifická liečba a ani očkovanie tak ako pri kliešťovej encefalitíde. Ochrana spočíva v individuálnej ochrane pred poštípaním. V čase výskytu komárov sa doporučuje nepoužívať intenzívne osvetlenie, nosiť vhodný odev s dlhými rukávmi, nohavicami a ponožkami, na nezakryté časti tela používať repelenty. Vhodné je tiež brániť vniknutiu komárov do miestnosti (sieťky na oknách a dverách) a likvidovať komáre a ich potenciálne liahniská (miesta so zadržiavaním vody - črepníky, vedrá, krhly s vodou).

Spracovala Mária Tolnayová
hovorkyňa RÚVZ B.Bystrica